Hizmet Açıklaması

Makbuz olarak yaptırmak istediğiniz baskı ürünlerini para makbuzu, tahsilat ya da tediye makbuzu olarak kullanabilirsiniz. Makbuz genelde ödeme yapılacak durumlarda gerekli olan bir yazılı belgedir. Ticari firmaların hepsinde makbuz kullanımı zorunludur. Üzerinde ise firmaya ait bilgiler ile birlikte ödeme detayları yer alır. Ticari hayatın olmazsa olmazı makbuzlar, yapılacak olan her türlü ödemeyi yazılı olarak kayda almayı sağlar. Firmanız için yaptıracağınız makbuzların basımı için bizimle iletişime geçebilir ve makbuz için hazırladığımız taslaklarımızı gözden geçirebilirsiniz.

Makbuz Çeşitleri

Makbuz çeşitleri genel anlamda 3’e ayrılır. Bunlar;

  • Tahsilat Makbuzu
  • Tediye Makbuzu
  • Para Makbuzudur.

Tahsilat Makbuzu

Tahsilat makbuzu yapılan bir ödeme karşılığında müşterilere ödeme bedeli kadar yazılıp düzenlenmiş olan makbuzdur. Firmalar arasında geçerli olan bu makbuz ile ödeme miktarı resmi anlamda kayda alınır. Tahsilat makbuzu 3 nüsha olarak düzenlenir. Orijinal nüsha ödemeyi yapan firma personeline verilir. İkinci nüsha makbuzu düzenleyen ve ödemeyi alan firmanın muhasebesine iletilir. Üçüncü nüsha ise asıl firma tarafından belirli bir süre boyunca saklanmak üzere arşive kaldırılır. Tahsilat makbuzları sıralıdır. Resmiyet kazanması açısından sıralı olarak düzenlenmesi ve kullanılması orunludur. Bu sıra özellikle mali işlemlerde ve her türlü denetimde hesapların kolay denetlenebilmesi açısından kolaylık sağlar.

Para Makbuzu

Para makbuzu firmalarda da kullanılmakla birlikte genelde fazla resmiyet gerektirmeyen ödemelerde kullanılır. Örneğin bir cami yardımı için ödenen para karşılığında cami personeli kişilere para makbuzu toplayabilir. Bunun dışında her türlü yardım faaliyetine katılım sırasında ödeme miktarı karşılığında kişiler para makbuzu talep edebilir. Resmiyette tahsilat makbuzu kadar geçerliği bulunmasa da yine de hesapların düzenli takip edilmesi ve toplanan yardımların miktarının belirlenmesi gibi konularda önem taşır.

Tediye Makbuzu

Tediye makbuzu ve tahsilat makbuzu ama açısından hemen hemen aynıdır. Firmalarda kullanılan tediye makbuzu, tahsilat makbuzu ile aynı tasarıma sahip olabilir. Tahsilat makbuzundan tek farkı ise birisinde ödemeyi yapan taraf bu makbuzu düzenlerken, diğerinde ödemeyi alan taraf bu makbuzu düzenler. Tediye makbuzu, genelde tahsilat makbuzunun olmadığı durumlarda ödeme yapan tarafın isteği üzerine düzenlenir. Temelde iki makbuzun da taslağı birbirinin aynısıdır. Ekstra makbuz bastırmak istemeyen firmalar makbuz üzerinde hem tahsilat hem de tediye olarak kullanılabilecek bir işaret alanı yer almasını ister. Bu sayede kullanım öncesinde personeller tahsilat mı tediye makbuzu mu kullanacaklarına dair gerekli kutuya tik koyar ve devamında firma bilgileri ile ödeme bilgilerini makbuza girer.

Makbuz Siparişinde Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

Makbuz bastırmak istediğinizde dikkat etmeniz gereken önemli detaylar şunlardır;

  • Makbuz taslağı oluştururken ölçülere dikkat etmeniz gerekir.
  • Tahsilat makbuzu bastıracağınız durumlarda makbuz üzerinde firma ismi, firma logosu ve iletişim numaralarının yer almasına dikkat etmelisiniz.
  • Şablon oluşturduktan sonra bu şablonu PDF uzantısı ile kaydetmeniz gerekir.

Makbuz ihtiyacını varsa ve online olarak taslak hazırlamak yerine profesyonel bir ekipten destek almayı tercih ediyorsanız bize ulaşabilirsiniz. Dijital baskı uzmanlarımız, ilk görüşme sonrasında ihtiyacınız olacak hizmeti en detaylı hali ile sizlere sunacaktır.

Makbuz Fiyatları Ne Kadar?

Makbuz fiyatları, ihtiyacınız olacak makbuz türüne göre değişir. Tahsilat ve tediye makbuzları temelde aynı oldukları için birisi hakkında fiyat aldıktan sonra diğerini aynı fiyat üzerinden de bastırabilirsiniz. Ancak para makbuzu fiyatları tahsilat makbuzundan da farklıdır. Ne tür makbuz bastırmak istediğinize karar verdikten sonra sizden istenecek diğer bilgileri de bize ulaştırarak, makbuz fiyatları hakkında daha net bilgilere sahip olabilirsiniz.

Tahsilat makbuzlarında fiyatı etkileyen en önemli unsur makbuzun ölçüleri ve sayfa sayısıdır. Makbuz siparişinizi birden fazla ölçü ile verebilirsiniz. Buna ek olarak istediğiniz ebatlarda makbuzlara sahip olabilirsiniz. En veya boy seçeneklerinden hangisini kullanmak istediğinizi belirterek tercihinize göre makbuzunu yapay veya dikey kullanılacak şekilde sipariş verebilirsiniz. Standart yaprak sayısının dışında daha az veya daha fazla yaprak sayısı bulunan makbuzlara ihtiyacınız olduğunda, bunu taslak aşamasında bize bildirerek istediğiniz adette makbuz siparişi oluşturabilirsiniz. Bazı firmalar makbuzlarda 2 yaprak kullanmayı tercih eder. Tercihe göre 2 yaprak makbuzlardan da siparişinizi oluşturabilirsiniz. Makbuz içerisinde yer alması gereken bilgiler ve baskı kalitesi gibi unsurları da netleştirdikten sonra fiyatlarımız hakkında net bilgiye sahip olabilir ve firmanızı ön plana çıkartan en kaliteli makbuz çeşitlerine sahip olabilirsiniz.

Makbuz ve Daha fazla Yaptığımız işlerle ilgili referanslarımızı incelemek isterseniz buraya bırakıyoruz.

Her hangi bir değerlendirme yapılmamış

İlk değerlendirmeyi yapın “Makbuz”

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.